Bożena i Lech Janerkowie z tytułem Kreatora Kultury!

Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem.

GRATULUJEMY!

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/2100309,1,bozena-i-lech-janerkowie-z-tytulem-kreatora-kultury.read?fbclid=IwAR0G1i8bDr3RVPQ61-PHiP_8AYFWOO1BFsVHrLMlvg25h4h–b-vnQSPjIc

Sylwia Świsłocka-Karwot nową dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław

Wyboru kandydatki dokonała siedmioosobowa komisja konkursowa powołana przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w składzie:

1. Jerzy Pietraszek – przewodniczący, dyrektor Wydziału Kultury UMW,
2. Joanna Kobyłt – przewodnicząca zawiązku zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Muzeum Współczesnym Wrocław,
3. dr hab. Jerzy Ilkosz – przewodniczący Rady Muzeum Współczesnego Wrocław, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu,
4. dr hab. Piotr Oszczanowski – dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu,
5. prof. Kazimierz Pawlak – prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski, artysta szkła,
6. prof. Wojciech Pukocz – rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu
7. Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Nowa dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w w 1999 r. uzyskała tytuł magistra historii sztuki, a w 2004 r. tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji pt. „Plastyka we Wrocławiu w latach 1945-1970. Artyści i krytycy”.

Od początku związana jest Dolnośląskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Współczesnych, najpierw jako koordynatorka programu pod nazwą „Utworzenie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej”, od 2008 r. jako członek zarządu, a od ponad dwóch lat jako prezes.

Od 2008 r. jest również pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki.

Przez kilka lat była starszym wizytatorem w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, jak również sekretarzem redakcji kwartalnika „Quart”. Pracę zawodową rozpoczynała od stanowiska asystenta muzealnego, kustosza, a następnie kuratora wystaw.

Jest autorką kilkudziesięciu publikacji na temat sztuki współczesnej, w tym obszernej monografii pt. „Sztuka we Wrocławiu w latach 1945-1970. Artyści, dzieła, krytycy” (wyd. Via Nova, 2016).

Jest członkiem Rady Akademii Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu oraz nowo powołanej Wrocławskiej Rady Kultury przy Prezydencie Wrocławia.

Pierwsze posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury

W środę 30 grudnia 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury, którego głównym celem było powołanie Prezydium Rady, w skład którego weszli: Agnieszka Franków-Żelazny (przewodnicząca), Izabela Duchnowska (wiceprzewodnicząca) oraz Paweł Kamiński (sekretarz).

Termin kolejnego posiedzenia Rady został ustalony na 14 stycznia 2021 r.

Notatka z pierwszego posiedzenia Rady dostępna jest na stronie: https://www.wroclaw.pl/pierwsze-posiedzenie-wroclawska-rada-kultury-grudzien-2020?fbclid=IwAR1gmGH7Ht63jxC2wDDsV_dQRd1SjSs1yyqAn00nIwKiePQLG9LhcOyCgMg